TĀ TAPA PŪDNĪKU SKŪLA

01.08.2003
Evalds Vasilevskis
Amatnieki

Mans dialogs ar mālu sāka veidoties "Latvijas keramikā" 1976. gadā. Togad liktenis mani saveda ar Jāni Pujātu. Viņš kļuva par manu skolotāju.
Latgales keramikas studija, ko nodibināja J. Pujāts Rēzeknē, mums, jaunajiem, kļuva par skolu. Viņa vadībā auga mūsu varēšana un no šīs studijas izveidojās jauno keramiķu paaudze, kurai bija jāsaglābj Latgales keramika.
Lielas nākotnes cerības saistījām ar Latgales keramikas izstādi Maskavā 1982. gadā. To Jānis Pujāts bija izcīnījis un šī izstāde tika pieskaņota starptautiskajam mākslas kritiķu un zinātnieku simpozijam. Savas korekcijas izstādes norisē ieviesa Rēzeknes kompartijas komiteja un kultūras nodaļa, kā ari Latvijas mākslinieku savienība. Mums bija jācīnās lai tiktu uz Maskavu apskatīt šo lielāko keramikas izstādi pēc 2. pasaules kara. Es biju to starpā, kuriem nebija vēlams tur atrasties pašiem.
Jāni Pujātu arvien biežāk centās atturēt no līdzdalības Latgales keramikas atdzimšanas procesā. Mēs savukārt nemācējām aizstāvēt savu skolotāju. Mēģinājums nomainīt Rēzeknes kultūras nama virskundzību pret sadarbību ar Rēzeknes novadpētniecības muzeju bija neveiksmīgs.

Muzeju interesēja uzlabot savu novērtējumu citu muzeju starpā, bet nebija vēlēšanās iedziļināties amatniecības tradīcijās. Es sāku saprast, kā un kāpēc tika pazudināta amatniecība Latvijā. Sāku sevi saukt par podnieku, un lepojos ar to.
1985. gadā pieņēmu Rēzeknes arodskolas uzaicinājumu vadīt podnieku grupas apmācību. Vasaras praksē jau redzēju, ka maniem audzēkņiem ir radusies interese par mālu.
Tovasar Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notika mana otrā izstāde. To biju noorganizējis pats, bez Rēzeknes KP CK "piepalīdzēšanas". 1986. gadā iekārtoju skolā darbnīcu un pilnveidoju apmācības metodes.
1987. gada janvārī ar laikraksta Literatūra un Māksla starpniecību aicināju savus keramikas studijas kolēģus apvienoties podniecības amata izkopšanai, bet saņēmu viņu nosodījumu. Toties skolā man bija pirmais podnieku grupas izlaidums, un Mākslas dienu izstādē piedalījās ari mani audzēkņi.
Vasara paaicināju kolēģus uz savu darbnīcu "Akminīšos". Atbrauca domubiedri. Mūsu skaļo nosaukumu "plenērs" Osvalds Kravalis ierosināja aizvietot ar labskanīgāku un precīzāku - Pūdnīku vasaras skūla. Tā ari darījām.

   1988. gada Pūdnīku vasaras skūlā piedalījās V. Voguls, M. Kronis, A. Preiss, I. žagata., A. Gutāns un puiši no otrās arodskolas grupas. Taisni no "Akminīšiem" braucām uz Jāņa Pujāta bērēm. Padomdevēja un pārliecības uzturētāja vairs nebija.
Togad mēģinājām apvienoties organizatoriski, bet pietrūka īstas gribas un mākas. Mēs vēl nespējām atsaukties ari I. Ziedoņa aicinājumam dibināt amata brālības.
1989. gada vasaras skūla nenotika. Rudenī no dienesta armijā atgriezās pirmā arodskolas izlaiduma puiši. 1990. gadā studijas gatavojās beigt otrā grupa. Sākām visi kopā domāt, ko tālāk darīt.
1990. gada vasarā atjaunojām skūlu "Akminīšos". Piedalījās mani audzēkņi, divas Mākslas akadēmijas studentes un Ojārs Nīmanis no Austrālijas. Pārliecība tālākai rīcībai bija...
1990. gada 28. septembrī Latvijas Kultūras fonda valdes prezidijs apstiprināja kopu Pūdnīku skūla. Mūsu pirmais kopdarbs -izstāde "Nojausmas" Arhitektu namā, Rīgā.
1991. gada Pūdnīku skūlas vasaras pasākumos piedalījās mūsu sešinieks - A. Mežors, J. Māliņš, A. Koroševskis, J. šteimaks, S. Viļums, E. Vasilevskis un D. Grinberga, I. žagata, A. Preiss. Strādājām noteiktas ieceres virzienā un rudenī sarīkojām izstādi "Bļodas" Reiterna namā, Rīgā. Vēlāk mums pievienojās vēl viens no bijušajiem audzēkņiem - J. Vecelis.

Evalds Vasilevskis

Raksts apskatīts : 12960 reizes.

Pūdnīku skūla, keramika

Kartridzuuzpilde.lv
Kartridzuuzpilde.lvKārtridžu Uzpilde piedāvā ātru un kvalitatīvu kārtridžu uzpildes pakalpojumu un plašu jaunu kārtridžu klāstu visiem populārākajiem printeru ražotājiem ar piegādi visā Latvijā par izdevīgām cenām.
Viola Stils, salons
Viola Stils, salons"Viola-Stils" ir viena no lielākajām inovatīvajām bezšuvju trikotāžas ražotnēm Baltijas reģionā, Latvijā. Uzņēmumam ir vairāk nekā trīsdesmit gadu pieredze trikotāžas ražošanā, izmantojot augstas kvalitātes itāļu dziju, piemēram, kašmiru, zīdu un smalku merino vilnu.
Mīļmājiņa, brīvdienu māja
Mīļmājiņa, brīvdienu mājaMīļmājiņa ir veidota, lai jūs apburtu ar lauku šarmu, esot tuvu pilsētai. Tā ir vieta, kur atpūsties ārpus mājas, jūtoties kā mājās, ērti baudīt nedēļas nogales un brīvdienas, un rast iespēju atjaunot enerģiju, atrast jaunas idejas, vēlmes un spēku būt, darīt un radīt.
Vējkalnietis, vīna darītava
Vējkalnietis, vīna darītavaDienliliju Dārza apmeklētāji var apskatīt gan krāšņās dienlilijas gan degustēt dažādus mājas vīnus. Mazliet pārfrāzējot Mārtiņu Rītiņu " bet kas gan var būt būt labāks par abiem kopā '" ? Ziedi un vīns ...
Baltijas durvis
Baltijas durvisBaltijas durvis. Metāla durvis. Logi. Durvis. Plastikāta logi. Ugunsdrošās durvis. Iekšdurvis. Uzstādīšana. Montāža.
VEIPRO, SIA, svari un svaru remonts
VEIPRO, SIA, svari un svaru remontsNodarbojamies ar automātisko un neautomātisko elektronisko svaru un svēršanas sistēmu ražošanu, tirdzniecību un apkalpošanu. Sadarbībā ar pasaulē vadošajiem svaru un svaru komponenšu ražotājiem piegādājam augstas kvalitātes produktus un pakalpojumus visām uzņēmējdarbības jomām.
Viesu nams atrodas 7 km no Valmieras centra (Kocēnu pagasts) un 12 km no Baiļu slēpošanas trases. Telpas svinībām (līdz 60 cilvēkiem), komfortablas istabas, pirts, austrumu istaba.
Kalves, brīvdienu māja
Kalves, brīvdienu mājaBrīvdienu māja Kalvenes ezera krastā. Makšķerēšana, piknika vietas, atpūta pie dabas, meža zvēru vērošana.
Rīgas Koki, rūpnieciskais alpīnisms
Rīgas Koki, rūpnieciskais alpīnismsRīgas Koki. Rūpnieciskais alpīnisms. Labiekārtošana un apzaļumošana. Bīstamo koku zāģēšana. Telpu un teritoriju uzkopšana.
Stieress, kempings
Stieress, kempingsKempings Stieress piedāvā 4 vietīgus un 2 vietīgus numuriņus, telšu vietas. Kempingā arī iespējams ieturēt sātīgu maltīti kafejnīcā. Labiekārtotas dušas un tualetes, 400 m - jūra.
Visi banneri
Rundāles dzirnavasIzglītības ceļvedisBaneru reklāma